Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i Skalnego Miasta w Adršpach w Czechach

2018-06-18

Aktualności » Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej i Skalnego Miasta w Adršpach w Czechach

 Granicząca z Czechami Kotlina Kłodzka, to jeden z bardziej urokliwych zakątków Polski. Górskie szczyty i jaskinie, pozostałości średniowiecznych zamków, udostępnione dla zwiedzających nieczynne kopalnie, urokliwe miasteczka oraz piękne widoki przyciągają żądnych wrażeń turystów. Zatem nie dziwi fakt, że uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie właśnie to miejsce wybrali na wycieczkę.

W ciągu trzydniowego pobytu w Kotlinie Kłodzkiej i Czechach uczniowie zwiedzili urokliwe miasta górskie takie jak: Lądek Zdrój, Kłodzko, Kudowę Zdrój czy Stronie Śląskie.

Dużą radość sprawiła wszystkim wizyta w kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie.

Najpierw odwiedziliśmy część muzealną, gdzie poznaliśmy historię górnictwa i samej kopalni, następnie część podziemną czyli sztolnie, w której każdy mógł poczuć się jak prawdziwy górnik.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był wyjazd do Gór Stołowych i wyprawa na Szczeliniec. Znajduje się on na wysokości 919 m. n. p. m i nie dochodzi tu żadna droga, nie dojeżdża też żaden pojazd. Pokonując 665 skalnych schodów dotarliśmy do schroniska, gdzie mogliśmy odpocząć i z tego miejsca jak na dłoni podziwiać płaską jak stół panoramę gór.

Skalne Miasto w Adrspach to punkt kulminacyjny naszej wyprawy. Odbyliśmy wspólny spacer przez urokliwe miejsca i fantastyczny kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Stu metrowe skalne ściany sprawiały monumentalne wrażenie. Otaczające nas formy skalne tworzone przez wieki przez naturę, miały co prawda własne nazwy, ale przy odrobinie wyobraźni każdy zauważył w nich jeszcze coś innego.

Nocowaliśmy w Stroniu Śląskim, w pięknym pensjonacie Górska Dolina. Wieczorami po intensywnym zwiedzaniu, nie zabrakło czasu na integrację klasową, pojawiły się też plany na przyszłoroczną wycieczkę...

W wyprawie uczestniczyła młodzież klas I TOT i TE, I LO, II TOT oraz III TE. Opiekę nad uczniami sprawowały Agnieszka Frankowska i Jolanta Suszka, naszym pilotem i przewodnikiem był Tomasz Frankowski.

 red. Daria Hałasińska I TOT i Patrycja Rybicka I LO

foto Patrycja Rybicka I LO

                       

Facebook