Wycieczka do Drezna

2018-12-09

Aktualności » Wycieczka do Drezna

W dniu 7 grudnia 2018 roku grupa 42 uczniów z klas I LO, II LO, III LO, I TOT, I TE i III TOT wybrała się do jednego z najpiękniejszych miast Saksonii. Zwiedzanie barokowej Florencji nad Łabą rozpoczęliśmy od spaceru po zabytkowej Starówce (Altstadt). Odrestaurowane zabytki Drezna znajdują się właśnie w obrębie Altstadt, co sprawia, że zwiedzanie jest tym bardziej przyjemne, a na każdym niemal kroku można natknąć się na pomnik historii. Podziwialiśmy zespół pałacowy Zwinger, który zaliczany jest do najbardziej znaczących budowli stolicy kraju związkowego Saksonia. Majestatyczny kompleks sześciu pawilonów został wzniesiony na życzenie saskiego księcia i jednocześnie króla Polski Augusta II Mocnego.

Widzieliśmy również Zamek - dawną siedzibę Wettinów. Ogromne wrażenie wywarł na nas Orszak Książęcy - arcydzieło malarstwa ściennego, które zostało przeniesione na 25.000 płytek z porcelany miśnieńskiej. Przepiękne malowidło przedstawia kolejnych władców Saksonii ze wspomnianej wcześniej dynastii Wettinów. Kiedy dotarliśmy na Neumarkt aura pogodowa niestety nam nie sprzyjała, ponieważ coraz mocniej podał deszcz. Schronienie znaleźliśmy w luterańskim Kościele Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Ta monumentalna barokowa świątynia zachwyciła nas swoją historią i pięknem.

Ku naszemu zadowoleniu przestał padać deszcz. Cała Starówka wraz z pomnikiem Marcina Lutra i dziesiątkami kamienic z bogato zdobionymi fasadami na długo pozostanie w naszej pamięci.

Kulminacyjnym punktem naszej wycieczki była wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym. Drezdeński Striezelmarkt to najstarszy i zarazem jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Jego nazwa pochodzi od Striezel czyli słynnej, oryginalnej drezdeńskiej strucli z bakaliami tzw. Dresdner Christstollen. Na terenie jarmarku uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć liczącą 14 metrów wysokości uroczą, drewnianą bożonarodzeniową piramidę. Striezelmarkt jest niewątpliwie wizytówką Drezna, ale nie jest to jedyny jarmark w tym mieście, organizowane są również inne. Spacerując po pięknie przystrojonym Weihnachtsmarkcie i wśród wielu stoisk z ozdobami choinkowymi i okiennymi, drewnianymi szopkami, tkaninami, ozdobami garncarskimi i porcelanowymi, koronkami , gwiazdami adwentowymi oraz niezwykle pachnącymi piernikami można poddać się świątecznemu nastrojowi.

Na jarmarku można było spróbować wielu miejscowych przysmaków: grillowanych kiełbasek, pieczonych kasztanów, oryginalnej strucli czy innych słodkości. Najodważniejsi polecają przejażdżkę na Diabelskim Młynie, z którego rozciąga się fantastyczny widok na cały jarmark. Bożonarodzeniowa atmosfera udzieliła się wszystkim i po zrobieniu zakupów w Altmarkt Galerie i Primark trudno było wracać do domu. Dresden pożegnało nas tysiącem migoczących świateł, kolorów, dźwiękiem dobiegających zewsząd kolęd i wprowadziło nas w magiczny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Opiekunami młodzieży były Małgorzata Zielińska-Wojtczak i Katarzyna Dropińska oraz wicedyrektor Adam Wojtczak.

 Red. Małgorzata Zielińska-Wojtczak.

 

 

             

Facebook