Oddali cząstkę siebie by pomóc innym

2017-12-07

Aktualności » Oddali cząstkę siebie by pomóc innym

W nietypowy sposób uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych w Zagórowie postanowili uczcić dzień 5 grudnia, czyli Światowy Dzień Wolontariatu. Tego dnia na terenie szkoły odbyła się wielka akcja wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu „Dar Serca” oraz Szkolnego Koła HDK PCK. W tym jednym dniu uczniowie oraz mieszkańcy miasta jak i gminy Zagórów oraz całego powiatu Słupeckiego mogli oddać krew, zarejestrować się, jako Dawca Szpiku w Fundacji DKMS oraz podpisać oświadczenie woli w Kampanii Drugie Życie – Transplantacja.

Przez trzy godziny od dziewiątej do dwunastej w szkole wszyscy ludzie dobrej woli mogli pomóc potrzebującym i chorym. Podczas tych trzech godzin przez mury szkoły ponadgimnazjalnej w Zagórowie przewinęło się blisko sto pięćdziesiąt osób, które wzięło udział w jednej bądź we wszystkich trzech akcjach. Podczas akcji krwiodawstwa zarejestrowało się aż pięćdziesiąt jeden osób, spośród których zdolnych do oddania krwi było trzydzieści sześć, dzięki którym udało się zebrać ponad szesnaście litrów krwi, która trafiła do RCKiK w Kaliszu. Dodatkowo przez te trzy godziny zarejestrowało się trzydziestu potencjalnych dawców szpiku dla chorych na nowotwory krwi, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. W ostatniej akcji prowadzonej tego dnia, czyli Kampanii Drugie Życie aż sto pięćdziesiąt cztery osoby postanowiły podpisać oświadczenia woli zgadzając się w ten sposób wesprzeć transplantację po swojej śmierci, co jest absolutnym rekordem biorąc pod uwagę tylko trzy godziny trwania akcji.

Podczas trwania całego przedsięwzięcia uczniowie mogli również wziąć udział w apelu, podczas którego dowiedzieli się, kim jest wolontariusz, co robi oraz jakie ma obowiązki.

Cała akcja pomimo krótkiego czasu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Zagórowa, gminy Zagórów oraz powiatu Słupeckiego, lecz co najbardziej cieszy największe zainteresowanie było wśród uczniów, bo to od nich i od ich nastawienia w przyszłości do idei wolontariatu i pomocy drugiemu człowiekowi zależeć będzie czy takie akcje będą odnosiły sukces.

W tym miejscu należą się też duże podziękowania pani Wiolecie Woźnej oraz wolontariuszom Elżbiecie Łodziewskiej, Weronice Radosiewicz, Paulinie Waleryszek oraz Julicie Wojciechowskiej uczennicom trzeciej klasy technikum geodezyjnego za ogromną pomoc i wkład organizacyjny oraz bezgraniczne wsparcie w organizacji i koordynacji wszystkich akcji przeprowadzonych w tym dniu w ZSP Zagórów.

Kolejna akcja już za rok tak, więc wszyscy chętni, którzy w tym roku nie zdążyli zostać wolontariuszami świętego mikołaja pomagając chorym na nowotwory i oddając krew zapraszamy kolejnego 5 grudnia tym razem w 2018 roku.

Radosław Napierała

                       

Facebook