Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

2018-02-08

Aktualności » Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

We wtorek 6 lutego odbyły się w Zagórowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w której wzięli udział honorowi goście: Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Janina Zgrzembowska, córka Ireny Sendlerowej- Patronki Roku 2018, Yehoshua Ellis, rabin pomocniczy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, jak i również przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, środowisk żydowskich, Kościołów rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, delegacja nauczycieli i uczniów z lokalnych szkół.

W roli konferansjerów wystąpili Lidia Antonowicz i Adrian Tomaszewski, nauczycielka i uczeń SP Łukom. Gości powitali główni organizatorzy: Łukasz Parus i Renata Struszczyk. Magdalena Tomczak, nauczycielka religii w Szkole Podstawowej im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach, wygłosiła krótki wykład, „Dlaczego powinniśmy pamiętać o Holokauście?”. Następnie zabrał głos Marek Michalak, Janina Zgrzembska i rabin Yehoshua Ellis.

Część artystyczną zaprezentowali uczniowie SP Łukom: Oskar Pietryga, Joanna Krzyżaniak i Magdalena Rojewska przybliżając biografie Ireny Sendlerowej. Natalia Słowińska uczennica ZSP Zagórów zagrała na skrzypcach utwór skomponowany przez Johna Williamsa, w roli akompaniatora wystąpił Daniel Słowiński.

Nie zabrakło również modlitwy ze strony ks. Józefa Nowakowskiego, pastora Waldemara Wunsza oraz rabina Yehoshua Ellis. Na zakończenie Paweł Mazur zaśpiewał modlitwę „Ani maamin”. Uroczystość była podniosła i pełna przemyśleń.

red. Adam Wojtczak

                       

Facebook