Narodowe Czytanie

2018-09-20

Aktualności » Narodowe Czytanie

 W ramach akcji Narodowego Czytania uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie pt. Awantura o „Przedwiośnie”. Spór wokół powieści Stefana Żeromskiego wygłoszonym przez doktor Katarzynę Sobolewską. Spotkanie, które odbyło się w piątek, 14 września, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Zagórowie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło wielu czytelników.

  Jak co roku Biblioteka Publiczna w Zagórowie włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Tegoroczne obchody miały jednak nieco inną niż do tej pory formułę – zamiast wspólnie czytać, uczestników spotkania zachęcano do samodzielnej lektury, a wykład doktor Katarzyny Sobolewskiej z Instytutu Języka Polskiego PAN był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat powieści Żeromskiego. Dzięki prelekcji czytelnicy mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego Przedwiośnie odegrało tak dużą rolę w dziejach literatury i kultury polskiej, jaka była recepcja dzieła i skąd brały się kontrowersje wokół powieści. Podczas wykładu nie zabrakło także konkursu z nagrodami dla najuważniejszych słuchaczy, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe zakładki, a dzięki okolicznościowej pieczęci można było uzyskać pamiątkowy stempel akcji na przyniesionych przez siebie egzemplarzach powieści Żeromskiego.

            Cieszymy się, że nasi uczniowie, którzy licznie przybyli na piątkowe spotkanie, poszerzają wiedzę na temat literatury oraz mieli możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawym i wartościowym wydarzeniu kulturalnym. Duże zainteresowanie wykładem i wysoka frekwencja uczniów naszej szkoły odnotowane zostały także na stronie internetowej warszawskiego Stowarzyszenia imienia Stefana Żeromskiego. Wykładowi przysłuchiwali się uczniowie z klas: I TOT, I TE, II TOT/TE, III TOT/TE, IV TE/TG, II LO, III LO oraz III ZSZ wraz z opiekunami – Panią Dyrektor, Małgorzatą Iwanicką oraz Paniami: Magdaleną Wojnicz i Katarzyną Maciochą.

 red. Katarzyna Maciocha

                       

Facebook