Europejski Dzień Języków Obcych 2018

2018-10-03

Aktualności » Europejski Dzień Języków Obcych 2018

Podobnie jak w zeszłym roku, 26 września świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie przygotowali multimedialne prezentacje, które zostały puszczone na telewizorach na szkolnych korytarzach oraz gazetki okolicznościowe w pracowniach językowych. W Europie, Święto Języków jest obchodzone już od 17 lat. Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków,  zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając  zainteresowanie milionów ludzi w  45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się  języków.


Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony  jest  corocznie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

  1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

Nauczyciele języków obcych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich wkładają wiele wysiłku, aby motywować swoich uczniów do nauki języków, czego dowodem może być nie tylko stuprocentowa zdawalność matury, ale także wysokie wyniki indywidualne jakie nasi abiturienci uzyskują na majowych egzaminach. Nasi uczniowie nie tylko chętnie uczą się języków, ale również biorą udział w różnych konkursach (recytatorski, tłumaczeniowy itp.) i olimpiadach języka angielskiego i niemieckiego.

W tym roku, po raz pierwszy mamy swojego reprezentanta w międzynarodowym konkursie na najciekawszy projekt koszulki Europejskiego Dnia Języków Obcych. Nasza niezwykle utalentowana uczennica, Klaudia Matuszak, bierze udział w tegorocznych zmaganiach i być może to jej projekt zostanie uznany za najlepszy, a co za tym idzie, będzie zdobił koszulkę EDJ 2019. Zgłoszenia mogą napływać do 31 grudnia 2018r., natomiast ogłoszenie wyników będzie miało miejsce dopiero w przyszłym roku. Jesteśmy dobrej myśli i trzymamy kciuki za Klaudię.

Ilona Król

                       

Facebook