,,Razem na święta"-akcja charytatywna dla podopiecznych Domu Dziecka w Nowym Świecie.

2018-12-16

Aktualności » ,,Razem na święta"-akcja charytatywna dla podopiecznych Domu Dziecka w Nowym Świecie.

Mamy kochające rodziny, bezpieczne życie, ciepły dom do którego zawsze chcemy wrócić. Niestety niektórzy tego nie mają i właśnie im powinniśmy pomóc.

14 grudnia 2018 roku młodzież z klas I LO, II LO, III LO, I TOT, III TOT oraz IV Technikum Teleinformatycznego wraz z opiekunami Małgorzatą Zielińską-Wojtczak, Iloną Król i Tomaszem Niemierem odwiedziła Dom Dziecka w Nowym Świecie. Przygotowania do wyjazdu zostały zainicjowane zbiórką artykułów papierniczych, kosmetycznych, owoców i słodyczy, w którą włączyła się cała społeczność szkolna. Celem akcji charytatywnej było zintegrowanie młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie z dziećmi  z Domu Dziecka w Nowym Świecie, kształtowanie postawy opartej na empatii, życzliwości, serdeczności, szacunku i tolerancji oraz odpowiedzialności za siebie i za innych.

Program pobytu został opracowany w taki sposób, żeby każdy uczeń mógł zaprezentować swoje zainteresowania, pasję, zdolności i kreatywność. Współpraca z placówką trwa od sześciu lat, dlatego za każdym razem staramy się pokazać dzieciom coś nowego, ciekawego i inspirującego.

Uczennica klasy III Technikum Obsługi Turystycznej Natalia Ławniczak przeprowadziła zajęcia języka hiszpańskiego. Natalia opowiedziała w ciekawy sposób o swojej przygodzie z językiem hiszpańskim, uczyła dzieci podstawowych, ale niezwykle potrzebnych na co dzień słówek, zrelacjonowała praktyki za granicą oraz zachęcała do oglądania filmów bądź seriali w oryginalnej wersji językowej.

Dawid Piasecki uczeń klasy IV Technikum Teleinformatycznego omówił Pierwszą Pomoc Przedmedyczną. W swojej prezentacji szczególną uwagę zwrócił na udzielenie pomocy poszkodowanemu zanim na miejsce dotrze karetka pogotowia. Uczeń podzielił się swoimi doświadczeniami, kiedy sam musiał udzielić pomocy bliskiej osobie.

Licealistka Zosia Orchowska zaprezentowała Shotokan, jeden z wielu stylów karate. Uczennica klasy pierwszej pokazała Kata: Heyan Sandan, Kihon i Shido Gryaku Zuki.

Nieodzownym elementem tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Polsce jest wspólne śpiewanie kolęd. Uczniowie z klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego Weronika Drećko, Julia Jędrysiak oraz Filip Dropiński zachęcili wszystkich do wspólnego kolędowania. Licealisci zorganizowali również konkurs na najpiękniej wykonaną kolędę.

Okres przedświąteczny kojarzy nam się również z dekorowaniem naszych domów. Licealistki Patrycja Czajka, Wiktoria Rzepecka, Patrycja Knapik i Patrycja Tomczak oraz uczennica I klasy Technikum Obsługi Turystycznej wprowadziły całą grupę w świąteczny nastrój zachęcając do zajęć manualnych, których celem było przygotowanie ozdób świątecznych oraz plakatu promującego naszą akcję.

Punktem kulminacyjnym akcji charytatywnej ,,Razem na Święta" była wspólna kolacja, życzenia świąteczne, przekazanie wspólnie wykonanego plakatu oraz wręczenie prezentów wszystkim podopiecznym Domu Dziecka w Nowym Świecie.

Wizyta przebiegała w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Uważam, że nasz wyjazd przyczynił się do zmiany myślenia na temat Domów Dziecka jako miejsca, które postrzegane jest jako ,,środowisko szczelnie zamknięte". Akcja uświadomiła nam, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy te same marzenia, pasje i potrzeby. Pobyt w Domu Dziecka był lekcją tolerancji, której każdy z nas tak naprawdę każdego dnia uczy się na nowo. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy od sześciu lat wspierają tą akcję. Szczególne podziękowania kieruję w stronę rodziców, którzy od wielu lat bezinteresownie pomagają nam po to,żebyśmy my mogli pomóc tym dzieciom .

Red. Małgorzata Zielińska-Wojtczak

             

Facebook